Жени и климатична справедливост е един от най-новите проекти на Българска платформа към Европейско женско лоби (Българска платформа – ЕЖЛ). Платформата е коалиция от неправителствени организации и съмишленици от цялата страна, които работят за изграждането на справедлива Европа, основана на феминистките ценности за равнопоставеност между жените и мъжете, зачитане на разнообразието, на ценностите за мир, достойнство и справедливост. Работейки за постигането на тази наша визия за Европа и за България, коалицията ни създава условия за ангажирането на различни поколения и провеждането на критични дискусии по отношение на правата на жените, което е от ключово значение за разбирането и трансформирането на света около нас.
Неравенството между половете, съчетано с климатичната криза, е едно от най-големите предизвикателства на нашето време, което създава заплахи за начина на живот, поминъка, здравето, безопасността и сигурността на жените и момичетата по света.
Връзката между пола, социалното равенство и изменението на климата е доказана от учени и изследователи. Все повече са данните, които разкриват различните въздействия на изменението на климата и връзките между овластяването на жените и ефективните глобални действия за климата.
Изследванията сочат, че жените и момичетата са най-пряко засегнати от изменението на климата, което засилва съществуващите неравенства между половете и представлява уникални заплахи за техния поминък, здраве и безопасност. И в този смисъл, отговорът на въпроса дали климатичната криза е „полово неутрална“ отдавна е намерен.
Климатичната криза не е „полово неутрална“.
Вероятно, мнозина от читателите на тази статия ще проявят съмнения по отношение на това твърдени. Вероятно ще споделят, че кризата е криза за всеки, без значение биологичния пол. И те ще бъдат отчасти прави. Казвам отчасти, защото как климатичните промени влияят върху биологията и физиологията ни бидейки жени или мъже е поле на сериозни научни изследвания, което се развива в момента и в близко бъдеще ще бъдат налице повече данни, доказващи влиянието им върху единия или другия биологичен пол. Факт е, обаче, че здравето на жените и момичетата е застрашено от изменението на климата и бедствията, поради ограничаване на достъпа до услуги и здравеопазване, както и поради нарастващи рискове, свързани със здравето на майката и детето. Изследванията показват, че екстремните горещини увеличават случаите на мъртви раждания, а изменението на климата увеличава разпространението на болести, като малария и други, които водят до влошено здравословно състояние на майката и на новороденото.
Интересно е, да се обърне внимание и на други фактори, свързани с пола като социална конструкция, т.е. за т.нар. социален пол, който всъщност надгражда нашите физиологични дадености. Жените по света зависят повече от природните ресурси, но имат по-малък достъп до тях в сравнение с мъжете. Жените в много региони в света са онези, които са отговорни за осигуряването на храна, вода и гориво. В страните с нисък среден доход най-важният сектор на заетост е селското стопанство, чиято продукция е в пряка зависимост от периодите на суши, наводнения, и др. Това поставя жените, които са основните селскостопански работнички в ситуация да работят по-усилено, за да осигурят доходи и ресурси за своите семейства. Това пък много често води до включването на младите момичета за да помогнат на майките си да се справят с увеличеното бреме, но с цената на напускане на училище.
Изменението на климата създава условия за ескалиране на напрежение в социално-политически и икономически план, особено в нестабилните и засегнатите от конфликти региони. Всъщност, изменението на климата предизвиква конфликти в целия свят, водейки до миграционни процеси и политико-икономическо напрежение.
ООН изчислява, че 80% от хората, които са били разселени поради изменението на климата, са жени. А по пътя на миграцията жените и момичетата са изправени пред висок риск от различни форми на насилие, основано на пола, включително сексуална експлоатация и сексуално насилие, насилствен брак, трафик на хора, детски бракове и други.
По данни на Евростат в началото на 2021 г. гражданите на трети страни пребиваващи в държави-членки на ЕС са 23,7 милионар като 45% от тях са жени. Това са жени и момичета с широк спектър от произход, миграционни траектории и опит. Бежанците бягат от страната си на произход по различни причини, включително политическо преследване, война, насилие и природни бедствия.
С други думи, жените много често са изправени пред големи рискове поради влошаване на околната среда и природните бедствия, което води до нарастваща бедност, хранителна несигурност и насилие, основано на пола.
Темата за непропорционалното влияние на климатичните промени върху жените не е достатъчно разработена в България. Именно затова, Българска платформа – ЕЖЛ си постави за задача да допълни експертизата и да допринесе за разбирането на проблема.
Водени от основната ни цел, а именно темата за жените и климатичната справедливост да достигне до максимален брой хора – граждани, журналисти, учени, представители на неправителствения сектор, Българска платформа – ЕЖЛ ще реализира този проект в партньорство с Климатека, научнопопулярна платформа за климатичните промени. Климатека е медия, която е специализирана в климатичната тема, единствената по рода си в България, ангажирана с този тип съдържание.
Проектът предвижда създаване на рубрика в Климатека “Жени и климатична справедливост”, в която ще бъдат публикувани статии, посветени на различни аспекти от обширната тема за жените и климатичната справедливост. Ще създадем още онлайн библиотека на сайта на Българска платформа – ЕЖЛ, която ще съдържа авторски и преводни материали по темата и ще организираме уебинар за гражданските организации с авторите на статиите, който ще даде възможност за по-широка дискусия.
Като се има предвид позицията на жените като най-засегнати от изменението на климата, Българска платформа – ЕЖЛ отчита факта, че тази уязвимост води до поставянето на жените в уникалната позиция да бъдат агенти на промяната. Тази реалност е призната от Парижкото споразумение, което конкретно включва глобалната необходимост от допълнително овластяване на жените при вземането на решения в областта на климата. В този смисъл, Българска платформа – ЕЖЛ си поставя за цел поемане на лидерство от страна на жените като призоват за активни действия по изменение на климата.
Автор: Илиана Балабанова, Председател и съосновател на Българска платформа към Европейско женско лоби
Проектът „Жени и климатична справедливост“ се реализира съвместно с Климатека и е финансиран от Солидарния фонд на гражданското обединение “Равни БГ”, средствата за който са предоставени на БФЖ по програма Strong and Resilient Civil Society in Europe на европейската филантропска инициатива за демокрация и солидарност Civitates на Мрежата на европейските организации (Network of European Foundations).