Skip to content Skip to footer

“За да се постигне истинско насърчаване на жените в политиката, е необходимо политическите партии не само да говорят за равенство, но и да предприемат реални действия”, Деница Симеонова, ПП

снимка на Деница Симеонова
Деница Симеонова, ПП-ДБ

Деница Симеонова e политик и предприемач с обширен международен опит в технологичния сектор, а днес е посветила работата си на подготовката на следващото поколение лидери в технологиите. Като народен представител в четири легислатури и бивш председател на Комисията по въпросите на ЕС в българския парламент, Деница се фокусира върху създаването на политики, насочени към подкрепа на малкия и средния бизнес в България и приближаването на възможностите от Европейския съюз до българските предприемачи. 

Деница е част от проекта “Продължаваме Промяната” от самото начало, след като преди това е началник на кабинета на Асен Василев в Министерството на финансите. Както самата тя споделя, заради каузата да промени България, оставя успешната си кариера на социален предприемач и мениджър на глобалната програма за иновации на Кралската академия по инженерство на Великобритания.

В качеството си на последователно председател и заместник-председател на Комисията по европейските въпроси е представлявала държавата в редица международни форуми. Освен с отдадената си работа в сферата на европейските въпроси, се гордее, че е съпредседател на дамското движение на ПП – “Тя, Промяната”. Работи активно с българите в чужбина, a в 50-ото Народно събрание е и член на парламентарната Комисия по политиките за българите в чужбина. Член е на контролния съвет на международната платформа “Отворен европейски диалог”.

Извън политиката, има над 10 години професионален опит като предприемач и изпълнителен директор на “Асоциацията на българските лидери и предприемачи”.

Как бихте описали ситуацията с участието на жените в политиката в България според Вашите наблюдения?

Като жена политик бих описала ситуацията с участието на жените в политиката в България като все още предизвикателна, но с отчетливи белези на прогрес и положителна промяна. Въпреки че жените вече заемат важни позиции в политическия живот, включително в правителството и парламента, техният принос и потенциал често остават недооценени. Макар броят на жените в политиката да е нараснал в последните години, пропорцията им все още е далече от равенството.

Един от основните проблеми е продължаващата стереотипизация на ролите на жените в обществото, която се отразява и в политиката. Въпреки че сме свидетели на нарастващ брой успешни жени лидери, все още съществува дискриминация и недоверие, особено когато става дума за заемане на най-високите позиции. За мен, като жена в политиката, е важно не само да преодолеем тези бариери, но и да вдъхновим младите жени да се включват по-активно в политическите процеси.

Как според Вас са настроени българските медии към жените в политиката?

Има положителни примери за обективно и професионално представяне на жените на високи политически позиции у нас, но в същото време в много случаи медиите продължават да прилагат различен подход, когато става въпрос за жени на лидерски позиции в политиката в сравнение с колегите ни мъже.

Един от проблемите, който забелязвам, е акцентът върху външния вид и личния живот на жените политици. Много често определени медии се фокусират върху това с какво сме облечени и личния ни живот, което цели да намали значимостта на нашия професионален принос и политически идеи. Жените в политиката често сме подложени на по-строга критика и очаквания, като същевременно ни се налагат традиционни обществени роли, които често не се прилагат спрямо мъжете.

Медийното отразяване понякога акцентира много върху емоционалността на жените или ни представя като по-несигурни, което подхранва погрешни представи за нашата ефективност в управлението.

Мислите ли, че политическите партии у нас насърчават участието на повече жените в политиката?

За да се постигне истинско насърчаване на жените в политиката, е необходимо политическите партии не само да говорят за равенство, но и да предприемат реални действия, които да подкрепят жените в процеса на вземане на решения. Затова се радвам, че “Продължаваме Промяната” направихме именно стъпки в тази посока като учредихме “Тя Промяната” – организация в нашата партия, която цели да насърчи жените за заемат активни лидерски роли, да обучава кадрите ни и да се бори за равнопоставеност. Горда съм да бъда съпредседател и учредител на тази структура, защото вярвам, че с даването на добрия пример, предоставяне на подкрепа и дългосрочна визия, можем да бъдем нормална европейска страна с намаляващо неравенство, а не както е сега – увеличаващо се.

Как виждате ролята на гражданското общество що се отнася до темата жени в политиката и балансирано участие?

Гражданското общество играе ключова роля – чрез кампании за осведоменост и обучение, гражданските организации помагат за преодоляване на стереотипите и подкрепят жените лидери. Радвам се да познавам такива организации и да се включвам в техни инициативи, за да може именно ние, политиците, да въведем повече политики, които да насърчават равнопоставеността. Гражданското общество е критичен фактор за създаване на приобщаваща политическа среда, в която жените имат равни възможности за участие и лидерство.

Деница Симеонова е панелист в Международната конференция “БАЛАНСИРАНО УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКАТА – политики, политическо говорене и реалностна 04 октомври 2024 г. в София.

Конференцията се реализира с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт, Бюро България и с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.

международна конференция, лога на фридрих еберт, български фонд за жените, европейски съюз, българска платформа европейско женско лоби

Не пропускайте всичко около нас

bulgarian-women-fund-logo-white

Този сайт е създаден с подкрепата на Български фонд за жените

Българска платформа-ЕЖЛ © Всички права запазени.

Изработка: VBrand Visuals