Деница Симеонова e политик и предприемач с обширен международен опит в технологичния сектор, а днес е посветила работата си на подготовката на следващото поколение лидери в технологиите. Като народен представител в четири легислатури и бивш председател на Комисията по въпросите на ЕС в българския парламент, Деница се фокусира върху създаването на политики, насочени към подкрепа на малкия и средния бизнес в България и приближаването на възможностите от Европейския съюз до българските предприемачи.
Деница е част от проекта “Продължаваме Промяната” от самото начало, след като преди това е началник на кабинета на Асен Василев в Министерството на финансите. Както самата тя споделя, заради каузата да промени България, оставя успешната си кариера на социален предприемач и мениджър на глобалната програма за иновации на Кралската академия по инженерство на Великобритания.
В качеството си на последователно председател и заместник-председател на Комисията по европейските въпроси е представлявала държавата в редица международни форуми. Освен с отдадената си работа в сферата на европейските въпроси, се гордее, че е съпредседател на дамското движение на ПП – “Тя, Промяната”. Работи активно с българите в чужбина, a в 50-ото Народно събрание е и член на парламентарната Комисия по политиките за българите в чужбина. Член е на контролния съвет на международната платформа “Отворен европейски диалог”.
Извън политиката, има над 10 години професионален опит като предприемач и изпълнителен директор на “Асоциацията на българските лидери и предприемачи”.
Как бихте описали ситуацията с участието на жените в политиката в България според Вашите наблюдения?
Като жена политик бих описала ситуацията с участието на жените в политиката в България като все още предизвикателна, но с отчетливи белези на прогрес и положителна промяна. Въпреки че жените вече заемат важни позиции в политическия живот, включително в правителството и парламента, техният принос и потенциал често остават недооценени. Макар броят на жените в политиката да е нараснал в последните години, пропорцията им все още е далече от равенството.
Един от основните проблеми е продължаващата стереотипизация на ролите на жените в обществото, която се отразява и в политиката. Въпреки че сме свидетели на нарастващ брой успешни жени лидери, все още съществува дискриминация и недоверие, особено когато става дума за заемане на най-високите позиции. За мен, като жена в политиката, е важно не само да преодолеем тези бариери, но и да вдъхновим младите жени да се включват по-активно в политическите процеси.
Как според Вас са настроени българските медии към жените в политиката?
Има положителни примери за обективно и професионално представяне на жените на високи политически позиции у нас, но в същото време в много случаи медиите продължават да прилагат различен подход, когато става въпрос за жени на лидерски позиции в политиката в сравнение с колегите ни мъже.
Един от проблемите, който забелязвам, е акцентът върху външния вид и личния живот на жените политици. Много често определени медии се фокусират върху това с какво сме облечени и личния ни живот, което цели да намали значимостта на нашия професионален принос и политически идеи. Жените в политиката често сме подложени на по-строга критика и очаквания, като същевременно ни се налагат традиционни обществени роли, които често не се прилагат спрямо мъжете.
Медийното отразяване понякога акцентира много върху емоционалността на жените или ни представя като по-несигурни, което подхранва погрешни представи за нашата ефективност в управлението.
Мислите ли, че политическите партии у нас насърчават участието на повече жените в политиката?
За да се постигне истинско насърчаване на жените в политиката, е необходимо политическите партии не само да говорят за равенство, но и да предприемат реални действия, които да подкрепят жените в процеса на вземане на решения. Затова се радвам, че “Продължаваме Промяната” направихме именно стъпки в тази посока като учредихме “Тя Промяната” – организация в нашата партия, която цели да насърчи жените за заемат активни лидерски роли, да обучава кадрите ни и да се бори за равнопоставеност. Горда съм да бъда съпредседател и учредител на тази структура, защото вярвам, че с даването на добрия пример, предоставяне на подкрепа и дългосрочна визия, можем да бъдем нормална европейска страна с намаляващо неравенство, а не както е сега – увеличаващо се.
Как виждате ролята на гражданското общество що се отнася до темата жени в политиката и балансирано участие?
Гражданското общество играе ключова роля – чрез кампании за осведоменост и обучение, гражданските организации помагат за преодоляване на стереотипите и подкрепят жените лидери. Радвам се да познавам такива организации и да се включвам в техни инициативи, за да може именно ние, политиците, да въведем повече политики, които да насърчават равнопоставеността. Гражданското общество е критичен фактор за създаване на приобщаваща политическа среда, в която жените имат равни възможности за участие и лидерство.
Деница Симеонова е панелист в Международната конференция “БАЛАНСИРАНО УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКАТА – политики, политическо говорене и реалност” на 04 октомври 2024 г. в София.
Конференцията се реализира с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт, Бюро България и с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.