Skip to content Skip to footer

“Необходимо е засилване на женските организации в партиите, за да се борят по-добре за по-високи политически позиции и повече бюджет за конкретни въпроси, касаещи жените”, Лиляна Поповска

снимка на Лиляна Поповска

Лиляна Поповска е граждански активист и изследовател в Зеления институт, един от инициаторите и координатор на Македонското женско лоби (2000-2006 г.). Експерт и обучител по въпросите на жените в политиката, борбата с насилието над жени, разрешаването на конфликти, зелените политики и промените в климата. Инженер-химик, магистър по технически науки и доктор по политически науки (междукултурност, гражданско общество, социално сближаване). Има опит в създаването и прилагането на закони и публични политики, междукултурен диалог, посредничество, председателство, застъпничество. Бивш политик, основател и лидер на Зелената партия (2006-2018 г.), член на Парламента (2002-2020 г.), заместник-председател, председател на Комисията за равни възможности на жените и мъжете, член на парламентарните лобистки групи за жените, уврежданията, околната среда, репродуктивните права, ЛГБТ, ромите.

Как бихте описали участието на жените в политическия живот в Северна Македония?

Северномакедонските жени са много еманципирани по отношение на участието си в политиката и вземането на решения. Те са подсилени от квотата от 40% за мъжете и жените в листите за парламента и общинските съвети, което ни позволи да имаме почти еднакъв процент жени в основните изборни политически органи. По отношение на участието на жените в националните парламенти Македония е сред първите 20 страни в света и над средното европейско ниво през последните 20 години. Тази година за първи път избрахме и жена за президент на държавата – професора по конституционно право Гордана Силяновска-Давкова. Но това, което ни липсва, е повече жени в правителството и жени кметове, за което критиките са към ръководствата на най-големите политически партии.

Как медиите в Северна Македония се отнасят към темата за жените в политиката?

Медиите като цяло са чувствителни към темата за жените в политиката, особено жените журналисти и редактори. Те следят статистиката за присъствието на жените в институциите, колко активни са те и какво е отношението им. Но в сравнение с мъжете политици, жените политици все още са пренебрегвани. Ние, както и целия свят, все още живеем в мъжки свят, в който мъжете са облагодетелствани, а жените в политиката могат по-лесно да станат мишена и жертва на езика на омразата. Това не се случва в официалните медии, а съществува като инциденти в социалните медии, особено по време на предизборните кампании.

Имат ли политическите партии конкретни стратегии или политики за насърчаване на участието на жените в политиката?

В почти всички северномакедонски партии има женски организации, в зависимост от идеологията. Жените са организирани с цел участие в политиката, повдигане на конкретни въпроси и ангажиране на жените избиратели. Но не всички политически женски организации са достатъчно разумни и има нужда от допълнително обучение, особено за по-младите активистки, които не са напълно информирани и чувствителни към женската кауза. Необходимо е също така засилване на тези организации в рамките на партиите, за да се борят по-добре за по-високи политически позиции и повече бюджет за конкретни въпроси, касаещи жените (борба с насилието над жени, трафик на хора, по-добра превенция и лечение на рака на гърдата и шийката на матката и т.н.).

Каква според вас е ролята на гражданските организации по отношение на жените в политиката и балансираното им участие в нея?

Ролята на гражданските организации по отношение на жените в политиката и балансираното участие в политиката е изключително важна, защото те са мост между различните партии и така могат да създадат единство, което е необходимо за успешно лобиране.

Македонското женско лоби като най-широката женска мрежа в нашата страна беше ключов фактор за увеличаване на броя на жените в политиката, като премина през етнически, религиозни и политически граници, лобирайки за квоти за половете в Изборния закон. Чрез многобройни кампании и силен единодушен глас и натиск върху партиите и институциите успяхме да променим и приложим 4 модела на квоти за половете, достигайки до 40% квоти за листите за парламента и общинските съвети.

Лиляна Поповска е панелист в Международната конференция “БАЛАНСИРАНО УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКАТА – политики, политическо говорене и реалностна 04 октомври 2024 г. в София.

Конференцията се реализира с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт, Бюро България и с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.

международна конференция, лога на фридрих еберт, български фонд за жените, европейски съюз, българска платформа европейско женско лоби

Не пропускайте всичко около нас

bulgarian-women-fund-logo-white

Този сайт е създаден с подкрепата на Български фонд за жените

Българска платформа-ЕЖЛ © Всички права запазени.

Изработка: VBrand Visuals