![снимка на Лиляна Поповска](https://womenlobbybulgaria.org/wp-content/uploads/2024/09/Lilyana-1024x1024.png)
Лиляна Поповска е граждански активист и изследовател в Зеления институт, един от инициаторите и координатор на Македонското женско лоби (2000-2006 г.). Експерт и обучител по въпросите на жените в политиката, борбата с насилието над жени, разрешаването на конфликти, зелените политики и промените в климата. Инженер-химик, магистър по технически науки и доктор по политически науки (междукултурност, гражданско общество, социално сближаване). Има опит в създаването и прилагането на закони и публични политики, междукултурен диалог, посредничество, председателство, застъпничество. Бивш политик, основател и лидер на Зелената партия (2006-2018 г.), член на Парламента (2002-2020 г.), заместник-председател, председател на Комисията за равни възможности на жените и мъжете, член на парламентарните лобистки групи за жените, уврежданията, околната среда, репродуктивните права, ЛГБТ, ромите.
Как бихте описали участието на жените в политическия живот в Северна Македония?
Северномакедонските жени са много еманципирани по отношение на участието си в политиката и вземането на решения. Те са подсилени от квотата от 40% за мъжете и жените в листите за парламента и общинските съвети, което ни позволи да имаме почти еднакъв процент жени в основните изборни политически органи. По отношение на участието на жените в националните парламенти Македония е сред първите 20 страни в света и над средното европейско ниво през последните 20 години. Тази година за първи път избрахме и жена за президент на държавата – професора по конституционно право Гордана Силяновска-Давкова. Но това, което ни липсва, е повече жени в правителството и жени кметове, за което критиките са към ръководствата на най-големите политически партии.
Как медиите в Северна Македония се отнасят към темата за жените в политиката?
Медиите като цяло са чувствителни към темата за жените в политиката, особено жените журналисти и редактори. Те следят статистиката за присъствието на жените в институциите, колко активни са те и какво е отношението им. Но в сравнение с мъжете политици, жените политици все още са пренебрегвани. Ние, както и целия свят, все още живеем в мъжки свят, в който мъжете са облагодетелствани, а жените в политиката могат по-лесно да станат мишена и жертва на езика на омразата. Това не се случва в официалните медии, а съществува като инциденти в социалните медии, особено по време на предизборните кампании.
Имат ли политическите партии конкретни стратегии или политики за насърчаване на участието на жените в политиката?
В почти всички северномакедонски партии има женски организации, в зависимост от идеологията. Жените са организирани с цел участие в политиката, повдигане на конкретни въпроси и ангажиране на жените избиратели. Но не всички политически женски организации са достатъчно разумни и има нужда от допълнително обучение, особено за по-младите активистки, които не са напълно информирани и чувствителни към женската кауза. Необходимо е също така засилване на тези организации в рамките на партиите, за да се борят по-добре за по-високи политически позиции и повече бюджет за конкретни въпроси, касаещи жените (борба с насилието над жени, трафик на хора, по-добра превенция и лечение на рака на гърдата и шийката на матката и т.н.).
Каква според вас е ролята на гражданските организации по отношение на жените в политиката и балансираното им участие в нея?
Ролята на гражданските организации по отношение на жените в политиката и балансираното участие в политиката е изключително важна, защото те са мост между различните партии и така могат да създадат единство, което е необходимо за успешно лобиране.
Македонското женско лоби като най-широката женска мрежа в нашата страна беше ключов фактор за увеличаване на броя на жените в политиката, като премина през етнически, религиозни и политически граници, лобирайки за квоти за половете в Изборния закон. Чрез многобройни кампании и силен единодушен глас и натиск върху партиите и институциите успяхме да променим и приложим 4 модела на квоти за половете, достигайки до 40% квоти за листите за парламента и общинските съвети.
Лиляна Поповска е панелист в Международната конференция “БАЛАНСИРАНО УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКАТА – политики, политическо говорене и реалност” на 04 октомври 2024 г. в София.
Конференцията се реализира с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт, Бюро България и с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.
![международна конференция, лога на фридрих еберт, български фонд за жените, европейски съюз, българска платформа европейско женско лоби](https://womenlobbybulgaria.org/wp-content/uploads/2024/08/1-1024x307.png)