Skip to content Skip to footer

“Неправителствените организации могат да осигурят по достъпен начин подкрепа, обучение и експертен опит, за да насърчат политическото участие на жените.”, Силла Каккола

снимка на Силла Каккола
Силла Каккола, NYTKIS

Сила Каккола е генерален секретар на Коалицията на финландските женски сдружения NYTKIS. NYTKIS обединява женските сдружения на всички политически партии, които имат места в парламента на Финландия, както и три политически необвързани организации, които се фокусират върху напредъка в областта на равенството между половете. Сила Каккола работи като ръководител на организацията, като отговаря за международните въпроси, сътрудничеството със заинтересованите страни и финансите. Преди да заеме настоящата си позиция, тя работи в областта на политиката повече от десет години и има дългогодишен опит в насърчаването на равенството между половете на много нива във финландското общество. Тя има бакалавърска степен по хуманитарни науки.

Как бихте описали участието на жените в политическия живот на Финландия?



Като цяло и в сравнение с много други страни, жените във Финландия имат добри възможности да участват в политиката и то на всички етапи и на всички нива (общинско, регионално и национално). Жените заемат над 40% от местата на всяко ниво на вземане на решения, а на някои нива дори над 50%. Въпреки това, жените се борят за съчетаване на семейния живот и политическата си дейност. Жените политици също така се сблъскват с непропорционално голям брой случаи на тормоз и език на омразата, особено в онлайн пространството, и това дори се отразява на желанието им да участват в политиката и обществените дискусии.



Как медиите във Финландия се отнасят към темата за жените в политиката? 



Доста често медиите във Финландия, както и в много други страни, се фокусират върху женствеността, външния вид, модния избор, семейния живот, вместо върху действията на жените в политиката. Това прави впечатление на младите жени политици.

Важно е обаче да се отбележи, че начинът, по който медиите третират жените, зависи много от съответната платформа – някои се фокусират повече върху действията им като политици и не толкова върху пола им.



Имат ли политическите партии конкретни стратегии или политики за насърчаване на участието на жените в политиката?



Финландските партии нямат отделна стратегия за насърчаване на участието на жените в политиката.
 Все пак партиите, представени във финландския парламент, получават партийни субсидии, от които 5% трябва да бъдат отделени за дейности, свързани с жените. На практика тези пари се отпускат на политическите женски организации на партиите, които осъществяват женски дейности в рамките на партията.



Каква според вас е ролята на гражданските организации по отношение на жените в политиката и балансираното им участие в нея?



Гражданското общество има важна роля в подкрепа на участието на жените в политиката. Неправителствените организации могат да осигурят по достъпен начин подкрепа, обучение и експертен опит, за да насърчат политическото участие на жените.

Силла Каккола е панелист в Международната конференция “БАЛАНСИРАНО УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКАТА – политики, политическо говорене и реалностна 04 октомври 2024 г. в София.

Конференцията се реализира с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт, Бюро България и с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.

международна конференция, лога на фридрих еберт, български фонд за жените, европейски съюз, българска платформа европейско женско лоби

Не пропускайте всичко около нас

bulgarian-women-fund-logo-white

Този сайт е създаден с подкрепата на Български фонд за жените

Българска платформа-ЕЖЛ © Всички права запазени.

Изработка: VBrand Visuals