Сила Каккола е генерален секретар на Коалицията на финландските женски сдружения NYTKIS. NYTKIS обединява женските сдружения на всички политически партии, които имат места в парламента на Финландия, както и три политически необвързани организации, които се фокусират върху напредъка в областта на равенството между половете. Сила Каккола работи като ръководител на организацията, като отговаря за международните въпроси, сътрудничеството със заинтересованите страни и финансите. Преди да заеме настоящата си позиция, тя работи в областта на политиката повече от десет години и има дългогодишен опит в насърчаването на равенството между половете на много нива във финландското общество. Тя има бакалавърска степен по хуманитарни науки.
Как бихте описали участието на жените в политическия живот на Финландия?
Като цяло и в сравнение с много други страни, жените във Финландия имат добри възможности да участват в политиката и то на всички етапи и на всички нива (общинско, регионално и национално). Жените заемат над 40% от местата на всяко ниво на вземане на решения, а на някои нива дори над 50%. Въпреки това, жените се борят за съчетаване на семейния живот и политическата си дейност. Жените политици също така се сблъскват с непропорционално голям брой случаи на тормоз и език на омразата, особено в онлайн пространството, и това дори се отразява на желанието им да участват в политиката и обществените дискусии.
Как медиите във Финландия се отнасят към темата за жените в политиката?
Доста често медиите във Финландия, както и в много други страни, се фокусират върху женствеността, външния вид, модния избор, семейния живот, вместо върху действията на жените в политиката. Това прави впечатление на младите жени политици.
Важно е обаче да се отбележи, че начинът, по който медиите третират жените, зависи много от съответната платформа – някои се фокусират повече върху действията им като политици и не толкова върху пола им.
Имат ли политическите партии конкретни стратегии или политики за насърчаване на участието на жените в политиката?
Финландските партии нямат отделна стратегия за насърчаване на участието на жените в политиката. Все пак партиите, представени във финландския парламент, получават партийни субсидии, от които 5% трябва да бъдат отделени за дейности, свързани с жените. На практика тези пари се отпускат на политическите женски организации на партиите, които осъществяват женски дейности в рамките на партията.
Каква според вас е ролята на гражданските организации по отношение на жените в политиката и балансираното им участие в нея?
Гражданското общество има важна роля в подкрепа на участието на жените в политиката. Неправителствените организации могат да осигурят по достъпен начин подкрепа, обучение и експертен опит, за да насърчат политическото участие на жените.
Силла Каккола е панелист в Международната конференция “БАЛАНСИРАНО УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКАТА – политики, политическо говорене и реалност” на 04 октомври 2024 г. в София.
Конференцията се реализира с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт, Бюро България и с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.