Skip to content Skip to footer

“Феминистките организации на гражданското общество са единствените, които са достатъчно силни и видими, за да оказват публичен натиск върху партийните лидери”

Sonja Lokar
Соня Локар, Словенско женско лоби

Соня Локар е словенска феминистка активистка, пацифистка, социоложка по професия, бивш депутат, бивш изпълнителен директор на Мрежата за джендър въпроси в Централна и Източна Европа в периода 1998-2017 г., ръководител на работната група за джендър въпроси към Пакта за стабилност (1999-2008 г.), консултант на свободна практика към Европейската комисия, Съвета на Европа, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, Службата за демократични институции и права на човека и много политически фондации, включително Центъра „Улоф Палме“, NDI, IRI, FES, Уестминстърската фондация на Лейбъристката партия.
Тя е инициатор на Словенското женско лоби през 2007 г. и негов председател от 2023 г.
Автор на повече от 500 статии на 5 езика по въпросите на равенството между половете, особено за политическото представителство и властта на жените.

Как бихте описали участието на жените в политическия живот в Словения към днешна дата?

Силно подобрено, но нестабилно. Никога не сме имали повече жени народни представители – 42%, избрани през 2022 г., имаме жена държавен глава и жена председател на парламента. Новото правителство през 2022 г. започна с 50% жени министри, които обаче впоследствие намаляха до 33%, а жените евродепутати са спаднали от 50% през 2019 г. до 33% през 2024 г.
Освен тази негативна тенденция, силно се увеличи броят на жените депутати и евродепутати, които са откровено антифеминистки и това ги прави по-видими от тези, които се осмеляват и знаят как да подкрепят равенството между мъжете и жените.



Как медиите в Словения се отнасят към темата за жените в политиката?

В повечето случаи нашите централни медии са склонни да игнорират жените политици, особено ако не са на върха на партиите, парламентарните органи или министерствата, питат ги за мнението им много по-рядко, отколкото колегите им мъже, а когато го правят, са сексистки и пълни с неосъзнато женомразство. Ситуацията е много по-лоша в социалните медии. Повече се интересуват от облеклото и външния им вид, както и от личния им живот, отколкото от позициите им по важни социални въпроси.



Имат ли политическите партии конкретни стратегии или политики за насърчаване на участието на жените в политиката?

През последните години ситуацията се влоши. Преди всички парламентарни партии имаха организирани женски структури, а сега най-голямата центристка партия няма такава, а и левицата също. Онези женски форуми, които все още съществуват, не са публично видими, така че е трудно да се прецени дали и по какъв начин биха могли да окажат влияние в рамките на своите партии, с едно изключение – социалдемократите. В този случай женската структура може и се изказва публично и се опитва да настоява за чувствителна към пола политика на партията, но резултатите далеч не са блестящи. 
Напоследък, когато партиите вече не са задължени от партийния закон да изготвят на всеки четири години специален партиен план за изравняване на шансовете на жените партийни членове, те престанаха въобще да го правят. Нови жени политици се появяват тук-там, но не в резултат на обща женска стратегия в партиите или дори на партийна стратегия за формиране на женски кадри, а като частни стратегии на влиятелни партийни мъже, които търсят поддръжници и последователи. Резултатите са катастрофални: мнозинството от новите жени-политици идват на позиции, които са безполови и лоялни само към своите спонсори мъже.



Каква според вас е ролята на организациите на гражданското общество по отношение на жените в политиката и балансираното им участие в нея?

Тази роля е изключително важна. Особено в обединяването на жените политици отвъд партийните граници, в привличането им в коалиции по важни въпроси и в това да ги направят по-чувствителни към пола и по-отзивчиви към нуждите на жените гласоподаватели и потенциалните такива. Феминистките организации на гражданското общество са единствените, които са достатъчно силни и видими, за да оказват публичен натиск върху партийните лидери, както мъже, така и жени, да ги накарат да се занимават с ключови въпроси на равенството между половете и да дадат повече пространство на своите жени политици да станат видими, политически профилирани и не само формално присъстващи, но и ефективни политици.

Соня Локар е панелист в Международната конференция “БАЛАНСИРАНО УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКАТА – политики, политическо говорене и реалностна 04 октомври 2024 г. в София.

Конференцията се реализира с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт, Бюро България и с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.

международна конференция, лога на фридрих еберт, български фонд за жените, европейски съюз, българска платформа европейско женско лоби



Не пропускайте всичко около нас

bulgarian-women-fund-logo-white

Този сайт е създаден с подкрепата на Български фонд за жените

Българска платформа-ЕЖЛ © Всички права запазени.

Изработка: VBrand Visuals