Skip to content Skip to footer

“Нека да призовем и насърчим жените да влязат в политиката и в същото време да направим всичко по закон, чрез наредби, с медиите и със себе си, за да превърнем политиката в безопасно място за жените и всички останали.”

picture of Marion Boeker
Марион Бьокер, International Alliance of Women

Марион Бьокер е делегат на International Alliance of Women в Европейско женско лоби и член на Изпълнителния комитет на Европейско женско лоби. Тя е председател на работната група „Феминистка икономика“ и съинициатор на предстоящата работна група „Мир“.
 Марион Брокер е директор на собствена Консултантска фирма за човешки права и джендър въпроси, която работи в международен план за прилагането на правата на човека чрез интервенции, кампании или жалби по договори или механизми на ООН за правата на човека. Като обучител, говорител, модератор, фасилитатор и автор тя предоставя своята експертиза за малцинства, частни лица, граждански организации, защитници на правата на човека, администрация и политика. Фокусът ѝ е върху теми като правата на жените и правата на човека, джендър бюджетиране, жени, мир и сигурност, работа в мрежа, участие, включване, застъпничество, овластяване.

Как бихте описали сегашното състояние на участието на жените в политическия живот в Германия, вашата родна страна?



Имаме голям брой жени в политиката и виждаме техните усилия.

 Но в Националния парламент на Германия от последните избори през 2021 г. делът на жените депутати е едва 35,3%, а за съжаление в парламентите на федералните провинции той е средно само 25%. 
Единствено Зелените и Левите използват механизма на принципа на ципа от 50% за вътрешни и за изборни листи, социалдемократите имат 40%, а християндемократите – 30% квота. Либералите нямат и не реагират много на политиките за равнопоставеност на половете, а дясната екстремистка партия AfD е против квотите и всички видове политики за равнопоставеност на половете и обяви, че ще ги заличи в конституцията и ще се оттегли от договорките, свързани с правата на човека, т.е. от Конвенцията на ООН за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените (CEDAW). 
Дясноекстремистката партия, която на изборите през следващите месеци може да получи дял от 30 процента в три от федералните провинции, е истинска заплаха за правата на жените и те ще депортират всички, които не попадат в расистката им концепция за „истински естествени германци“ – мястото на жените е в кухнята и те имат само едно умение: да произвеждат около осем деца, за да осигурят на държавата квалифицирани работници и – бих казала – войници. 

През последните години особено жените политици, кандидати, служители и кметове преживяха много вербални прояви на омраза, онлайн насилие, заплахи за живота и семействата им и физически нападения. Клеветите с помощта на фалшиви съобщения от онлайн ботове, а сега все по-често и чрез използване на изкуствен интелект за дълбока фалшификация (дийпфейк), са насочени най-вече към нашият външен министър жена. Ще последват още случаи. 

Националният ни кабинет при канцлера Шолц започна с балансиран по пол кабинет, но през 2022 г., когато министърът на отбраната, жена, подаде оставка, той назначи мъж и оттогава отново имаме дисбаланс. 

За съжаление, нашата последна закрита комисия за изборни реформи отказа да въведе механизъм за равнопоставеност за всички партии и избори. 
В Германия все още има съюз от женски неправителствени и граждански организации, в който участвам и който се бори пред конституционните съдилища за закон за паритетност в политиката. 
Бяхме насърчени от CEDAW, който призова нашето правителство да въведе такъв закон за паритетност в политиката незабавно в последния си доклад през май 2023 г. За съжаление, въпреки че управляващата коалиция и кабинетът приветстват правата на жените, те не се интересува от задължителния им характер във всички области и подбират въпросите, по които да се намесят, според идеологическата програма на партията или според това какво мнозинството от избирателите биха искали да се случи.

Как медиите в Германия се отнасят към темата за жените в политиката? 



Обществените ни медии отразяват адекватно и справедливо темата за жените политици. По-проблематично е в социалните медии или в така наречените „алтернативни медии“ на десните екстремисти и фашисти. Там жените са обект на фалшиви новини, старомодни стереотипи за политическия капацитет на жените, онлайн насилие и дълбоки фалшификации. Обществените медии са длъжни да изпълняват нашите конституционни ценности като равенството между половете. Те, както и традиционните печатни издания, отразяват често и неутрално, справедливо, основано на факти за жените в политиката. Имаме нужда от тях, за да разследват медиите, които нападат жените и се опитват да ги изключат от процесите чрез манипулации.

Имат ли политическите партии конкретни стратегии/политики за насърчаване на участието на жените в политиката?



Да, някои от тях имат такива, както е описано по-горе, квоти за женски листи и те функционират за вътрешни и за външни избирателни листи. Също така имат менторски програми и се опитват да привлекат повече жени. Те се придържат към член 3 от Конституцията, който гарантира равенството между половете, дори подходът им към темата да е различен. Християндемократите изгубиха своите позиции по темата, след като г-жа Меркел прекрати дейността си. Либералите не се интересуват много от темата. Най-лошите и най-опасните са фашистите, екстремистката десница AfD.

Каква според Вас е ролята на организациите на гражданското общество по отношение на жените в политиката и балансираното им участие в нея?



Ролята ни е да се застъпваме за Всеобщата декларация за правата на човека, Международния пакт за граждански и политически права (CCPR) и Конвенцията за премахване на всички форми на дискриминация по отношение на жените (CEDAW), в които са записани задължително всички човешки права на жените като равенство във всички области, включително в политическото представителство и политиката. 
Трябва да предприемем правни мерки, всички, които са на разположение, и да подадем жалби на национално ниво, а след това да прехвърлим делата по силата на Факултативния протокол към CEDAW или CCPR за равнопоставеност в политическото представителство. 
Организациите на гражданското общество са задължени също така съгласно CEDAW да използват всички средства за създаване на програми за овластяване, наставничество и коучинг и да подкрепят жените, които се кандидатират за избори, за политически вътрешнопартийни или правителствени функции. Също така трябва да подобрим насоките за защита на всички равнища, за да защитим жените политици, които са защитници на правата на жените и правата на човека. 
Това, което също трябва да направим, е да изградим мрежи около жените от нашите неправителствени и граждански организации и да ги насърчим да станат политици. Професионалният опит в неправителствена и гражданска организацията е добро начало, за да станете жена в политиката и да работите за равенство между половете в политиката. 


Нека да призовем и насърчим жените да влязат в политиката и в същото време да направим всичко по закон, чрез наредби, с медиите и със себе си, за да превърнем политиката в безопасно място за жените и всички останали.

Марион Бьокер е панелист в Международната конференция “БАЛАНСИРАНО УЧАСТИЕ В ПОЛИТИКАТА – политики, политическо говорене и реалностна 04 октомври 2024 г. в София.

Конференцията се реализира с подкрепата на Фондация Фридрих Еберт, Бюро България и с финансовата подкрепа на Български фонд за жените и Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора (ите) и не отразяват непременно тези на Българския фонд за жените, Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. Нито БФЖ, нито ЕС, нито ЕИАОК могат да бъдат държани отговорни за тях.

международна конференция, лога на фридрих еберт, български фонд за жените, европейски съюз, българска платформа европейско женско лоби

Не пропускайте всичко около нас

bulgarian-women-fund-logo-white

Този сайт е създаден с подкрепата на Български фонд за жените

Българска платформа-ЕЖЛ © Всички права запазени.

Изработка: VBrand Visuals